My Blog

|FORMEN| Rozhovor: život na volné noze

on 30.3.2020
Ondřej pracuje jako digitální stratég a online specialista. Pomáhá malým a zajímavým startupům, ale i celosvětovým značkám. Provozuje vlastní blog, minulý rok odstartoval unikátní projekt Pivní mašina a nově buduje luxusní glampingové centrum v přírodě. Jeho práce vyžaduje být neustále online, přesto si ale umí naordinovat digitální detox se vším všudy. Jak se mu podařilo uspět na volné noze a proč podle něj není freelancing pro každého?
Už šest let funguješ jako freelancer. Co tě nejvíce baví na tom, že pracuješ sám na sebe?
V první řadě je to volnost. Pracuji v průměru šest až deset hodin denně, ale kdy budu pracovat a kdy se naopak budu věnovat rodině nebo koníčkům, si plánuji sám. Často pracuji i večer, na práci mám klid a nic mě neruší. Během týdne mám pevně dané schůzky s klienty a porady, ale zbytek je na mě. Další věc, kterou považuji za výhodu je různorodost. Každý klient nebo projekt je jiný. Pracuji pro malé, ale zajímavé startupy s velkým potenciálem, ale i pro celosvětové značky a velké mezinárodní korporáty. Každý z nich má své klady a zápory, ale všechny projekty mě moc baví, jinak bych je nedělal. Což je další plus. Když projekt nenaplňuje moje očekávání, rád klientovi doporučím někoho jiného a pozitivně se s ním rozloučím.

Ondżej V†cha (9)
V čem vidíš nevýhody freelancingu?
Jako freelancer se musím pořádně otáčet a hledat neustále nové klienty a projekty, které mohou být ohraničené časem nebo daným úkolem. Pak moje práce končí a hledám další. Na druhou stranu mě to pořád udržuje ve střehu a v pohybu, neustále sleduji nové trendy a chodím na školení, potkávám se s novými lidmi a přednáším i na konferencích. Další nevýhodu, kterou spatřuji na práci na volné noze, je nahánění splatnosti faktur. Zaměstnanec může každý měsíc se svým platem počítat, freelancer se musí klientovi dva týdny po splatnosti opakovaně připomínat. A do třetice bych zmínil fakt, že freelancera si většina lidí představí jako nějakýho mladýho floutka na pláži s notebookem, který maká dvě hodiny denně. Opak je pravdou. Já pracuji přes den, večer, ale i o víkendech. Snažím se odvádět tu nejlepší práci a být pro klienty dostupný co nejvíce. Většina mých klientů pracuje i o víkendu, to samé požadují i ode mě. To není pro každého. Někdo na to prostě není stavěný. Pokud freelancer nemá sebekázeň vstát ráno z postele a začít makat, může to rovnou zabalit.
Studoval jsi v Austrálii. Proč jsi se vrátil zpět do ČR?
Studium v Austrálii bylo nejhezčí a nejzajímavější období v mém životě. Ve třídě skvělá parta spolužáků ze všech koutů světa, spousta cestování a grilování na pláži. Když pracujete v Austrálii  a něco si vyděláte, máte tři možnosti. Za peníze si koupíte další studium a jedete znovu, peníze si přivezete domů a nebo za ně procestujete kus světa. Já se rozhodl pro třetí možnost a z Austrálie jsem odlétal se skvělými zážitky a posledním dolarem v kapse. Chvíli jsem přemýšlel, že bych v Austrálii zůstal, ale australské občanství je běh minimálně na deset let.
Pracuješ jako digitální stratég a online specialista. V čem takhle práce spočívá?
Moje práce je dost různorodá. Startupy mě poptávají s kompletní marketingovou a komunikační strategií, větší firmy nebo korporáty zase s uvedením produktů či dalších značek na český i zahraniční trh. Většinou to, co jim navrhnu, to také potom sám udělám. Nejsem tedy jen stratég teoretik, ale všechno, co vymyslím dokáži i odpracovat. A pokud to nezvládnu já na špičkové úrovni, znám někoho, kdo to zvládne. Klienti se na mě obracejí se vším možným, někdo potřebuje ukázat směr, jiný zase nastavit kompletní procesy, připravit kampaně, kreativu, další se potřebuje poradit, jestli to co si vymyslel dává smysl a jiné.
Tvoje práce vyžaduje být neustále online. Nestáváš se někdy otrokem dnešních technologií? 
Stávám, bohužel. Všechna zařízení mám propojená a dokáži reagovat a pracovat takřka odkudkoliv. Na druhou stranu mám striktní pravidla na práci a lifestyle design, kompletně jsem si vypl všechny notifikace v telefonu, e-mail prohlížím jen třikrát denně a když pracuji, věnuji se jen práci a ničemu jinému. Nic mě nerozptýlí, v tom jsem dost striktní a funguje to. Díky tomu práci, kterou někdo dělá celý den, zvládnu za 3 hodiny.
Jak relaxuješ?
Hodně jsem cestoval, loni jsem byl ať už s manželkou nebo sám skoro každý měsíc v zahraničí. Hodně mě baví zajímavé destinace. Týden v Makedonii byl skvělý, Island jsme si také moc užili a tento rok se chystám do Albánie. Teď máme malé miminko a cestování je o něco složitější, snažím se alespoň jednou za čas udělat si digitální detox. Prostě jít do přírody na celý víkend, telefon mít v režimu letadlo a užít si krásy Čech. Co mě taky hodně baví je dron. Minulý rok jsme si koupil drona a fotím a natáčím na většině míst, kam se vydám. Snažím se trávit i dost času s rodinou a s mojí skvělou manželkou. Člověk nemá šanci při hlídání malého miminka pracovat, takže i to beru jako skvělý odpočinek. Do třetice je to cvičení. Mám super trenérku a při cvičení můžu úplně vypnout a dobije mi to baterky.
DSC00922
Minulý rok jsi odstartoval projekt Pivní mašina. Prozradíš nám více?
S kamarády jsme koupili historický kousek, Citroen HY Van z roku 1969 a rekonstruovali jsme ho více jak půl roku. Výsledkem je naše Pivní Mašina, kterou pronajímáme a jezdíme s ní po různých akcích. Auto vypadá skvěle a lidem se moc líbí, pokud z toho teče ještě pivo, je to značka ideál. Za hodinu dokážeme vytočit 360 piv. Snažíme se nabízet spíše piva z menších pivovarů a nabídnout lidem něco nového. Pivní mašina má být zážitek, hezké auto a dobré pivo, které si zákazník může natočit i sám.
Jak se ti daří skloubit práci s rodinou?
Díky tomu, že můžu pracovat kdy chci a jak chci, tak se mi to celkem daří. Jsem ranní ptáče, vstávam po šesté ráno a za hodinu jsem schopen začít pracovat. Pracuji čtyři hodiny, pak jedu domů za rodinou, něco stíhám i v průběhu dne a pak zase večer. V průměru osm hodin denně odpracujii a využívám i různých situací. Když se nám malá Adrianka probudí třeba ve tři ráno a nechce spát, tak se zvednu a jdu pracovat. Je to o flexibilitě a přizpůsobení se dané situaci.
Co bys poradil těm, kteří chtějí odstartovat kariéru na volné noze?
Je potřeba začít postupně. Já jsem začal pracovat externě pro prvního klienta při klasickém zaměstnání, pak jsem nabral druhého a ve chvíli, kdy jsem měl externí příjem stejný nebo ideálně větší než ten hlavní, byl jsem schopen přejít na volnou nohu. Když vám někdo řekne, ať do toho prostě skočte, to je nesmysl. Musíte se na volné noze cítit alespoň trochu jako v komfortní zóně. Napsal jsem na podobné téma blog.
_DSC3365
Jaké máš plány do budoucna?
S manželkou jsme se vrhli do dalšího projektu. Budujeme skvělé glampingové centrum v přírodě, kam budou lidi moct přijet a odpočinout si. Pokud někdo netuší, co je to glamping, je to spojení slov Glamour a Camping, tedy luxusní kempování. Celý pozemek bude kompletně odtržený od civilizace, mezi lesem a mokřady, přímo u Labe. Zároveň poskytneme luxus, který má glamping mít. Chystáme vybudovat přírodní koupací jezírko, zahradu z lučního kvítí, nádherný a plně vybavený domeček v moderním stylu, který bude zapadat do dané lokality.
ZDROJ: FORMEN
Ondřej Vácha|FORMEN| Rozhovor: život na volné noze