My Blog

Táta Freelancer

on 4.9.2019

Tento článek vzniká v 5:43 ráno. Jsem vzhůru už 2 hodiny. Ti, co mají děti, tuší. Ti, co nemají, se spíše děsí. Dřív jsem vstával v 4:50 dvakrát týdně cvičit, teď to máme na denním pořádku. Akorát to už není směr posilovna, ale do kuchyně, připravit mléko.

Jaký závazek je dítě asi každý tuší, ale já to zkusím pojmout trošku jinak. Z mého pohledu živitele rodiny a (díkybohu za to) freelancera / digitálního stratéga, který má možnost si pracovní dobu nastavovat sám. Ještě podotknu, že máme čtyřměsíční holčičku, takže vše co tu píšu, je dost čerstvé.

Nové nastavení priorit

Narozením dítěte se spousta věcí mění. Tedy vlastně všechno. Potřeby typu jít do kina, jet na výlet či mít víc zakázek jdou tak trochu do pozadí a první položkou na seznamu je hlavně zdraví dítěte. Tím nechci říct, že sedíme doma a na práci kašleme, to v žádném případě. Naopak pro mě, jako živitele rodiny je to ještě větší zodpovědnost a snažím se svou práci dělat ještě lépe, abych na projektech nepokazil a neohrozil tak rodinu z té finanční stránky. Ale nejsem jeden z těch, co se leknou a začnou hned hledat stabilitu a jistotu v korporátu, protože mají dítě. Myslím si, že jsem odvážnější. Rozjíždíme nové věci, připravuji vlastní startup a pracuji na nových zakázkách.

Priority se mění i z pohledu času. Snažím se být ještě efektivnější a lepší, aby mi zbylo víc času na rodinu. Nechci být člověk, který v 7 hodin ráno odejde a v 8 hodin večer přijde. Vnímám jinak i každou svou hodinu. Jak ji strávím a komu ji věnuji. Už se mi několikrát stalo, že jsem promarnil 3-4 hodiny na schůzce, která neměla žádný význam místo toho, abych věnoval čas rodině.

Každý si určitě nastaví priority dle svého, ale doporučuji na první místo zařadit rodinu, a pak práci. Práce je pro mě důležitá. Hodně dobré práce = dobré finanční zázemí = pohoda. Právě ta pohoda se odráží na dítěti.

 

Spěte, když dítě spí 

Ze začátku bude nový přírůstek dost spát, ale po dvou měsících to už taková hitparáda být nemusí. Bude spát různě. Někdy přes den, málo v noci nebo obráceně. Zkuste se mu přizpůsobit. Když dítě usne, dejte si 15-20 minut spánku, a pak pracujte. Protože někteří v noci moc nespí, MUSÍ to dohánět přes den. Když to nedoženete, zakládáte si z dlouhodobého hlediska na problém. S tím souvisí i jeden trik, co jsme naši malou naučili. Poslední tříhodinový blok večer, kdy už vidíte, že by občas spalo, tak ho držte vzhůru. Nám se to vyplatilo, Adriana se najedla naposledy v 11 hodin večer a probudila se pak kolem 5 hodin ráno. Takže se člověk celkem dobře vyspal.

 

Denní power napy 

Dohnat 8 až 9 hodin spánku za den není jen tak. Zvládnete to díky power naps. Zkuste jich několik denně. První by měl přijít třeba 30 minut po obědě. Druhý kolem 4 hodin odpoledne. Před každým power napem si dejte kávu. Kofein začíná působit až po 30 minutách. Správný power nap by měl trvat kolem 20-25 minut. Tedy až se vzbudíte, kofein začne fungovat a vy můžete dál pokračovat v práci. Pokud pracujete v open office, bude to asi trochu problém. Já mám vlastní kancelář s pohovkou, tedy ideální stav.

Hodina vašeho času

Tuto radu jsem dostal od Honzy Vančury z Deloru a rád ji předám dál. Doporučil mi, ať si za den udělám hodinu času pro sebe. Může to být v pauze na oběd nebo ideálně po práci. Masáž, plavání, procházka, sport. Cokoli co vás baví a naplňuje. Hodina této aktivity vás nabije energií na druhou směnu – tu doma. Není nic horšího, než po 9 hodinách stresu přijít unavený domů a fungovat dalších 5 hodin až do večera.

 

Rozlučte se na rok s cestováním

Toto nemusí být tak úplně pravda. Ale když to vezmu z mého pohledu, tak rok 2018 jsme byli s manželkou každý měsíc v zahraničí. Euro-víkendy, dovolené či pobyty u nás v Česku. Tento rok jsme byli na víkend v Německu (před porodem) a dva měsíce nazpět ve Špindlu. Ano, už nám doma tak hrabalo, že jsme vzali naše dvouměsíční miminko a vyrazili s ním na Medvědín. Adriana si to užila, my zas tolik ne. Každopádně je to lepší a lepší. Myslím, že teď bychom toho zvládli mnohem víc.

 

Cvičte HIIT

HIIT je vysoce intenzivní a vytrvalostní trénink. Musíte spalovat, jinak se připravte na tatínkovské břicho, kterého se už nezbavíte. Alespoň 2 tréninky týdně vás udrží ve stejné formě. Stres, únava, nedostatek spánku a energie se automaticky podepíšou na tělesné váze. Všechno jde hned do břicha. Zdraví a psychika jsou spojené nádoby. Jakmile přiberete, nebudete se cítit dobře, začnete být otrávenější a nervóznější. To všechno se pak projeví na chování k dítěti a hlavně na jeho pohodě. Právě HIIT může být jednou z aktivit vaší denní hodiny.

 

Strava je základ

Zkuste vyřadit všechny fastfoody, co nejvíce sladkého a další nezdravé věci. S nadmírou stresu a nedostatkem energie si tělo automaticky řekne o sladké, aby doplnilo cukry. Zkuste se tomu vyhnout. Krabičkujte nebo si aspoň neobjednávejte k obědu knedlo-vepřo s šesti knedlíky a k tomu pivo. Pijte více vody, pokud máte chuť na sladké, kupte si ovoce. Je tu ještě jeden trik. Pokud dítě jí, jezte také. Pak na to nebude čas.

 

Práci nechte v kanceláři

Naivní představa toho, že večer ještě něco dodělám, je už dávno pryč. Jakmile přijdete domů, nebudete mít čas na práci. Nebudete na ni mít ani myšlenky. Prostě se domů nevracejte dřív, dokud neuděláte vše podstatné, protože doma se to zaručeně nestane. Když už bude volná chvíle, budete jednat rychle a zbrkle, a to znamená spoustu chyb. Vyřešte vše podstatné v kanceláři a domů jděte s čistým stolem. Doba, kdy jsem pracoval do 2 hodin do rána je už minulost. Teď v 11 hodin večer padnu a nevím o světě. Pokud si myslíte, že něco uděláte, až dítě a manželka usne, přeji hodně štěstí, budete ho potřebovat.

 

Nepracujte doma

Domácí kancelář se s narozením dítěte stává passé. I já jsem si musel najít svoji novou pracovnu ve městě. Doma totiž nic neuděláte. Za den za vámi přijde manželka minimálně desetkrát, jestli dítě jen na chvíli nepodržíte, nepomůžete s otevřením konzervy nebo jestli nepůjdete taky na chvíli ven. Práci, kterou zvládnu v kanceláři při plném soustředění za hodinu, jsem doma dělal hodiny tři. Bude vás rušit tolik okolních vjemů, že to nezvládnete ani spočítat.

Závěrem přidávám super video, které mě jako cílená placená reklama oslovilo na Facebooku.

Ondřej VáchaTáta Freelancer