My Blog

Digitální detox | Smutný fenomén budoucnosti

on 7.7.2019

Pojem digitální detox je stále častěji omílaný pojem spojený převážně s generací miléniálů a mladších vrstevníků a bude to jeden z nejčastěji vyslovovaných pojmů dalších generací. Vše se točí okolo obrazovek, které nás na každodenní cestě obklopují, ať to jsou mobilní telefony, tablety, počítače nebo televize. Možná si to ani neuvědomujete, ale zkuste se zamyslet, kolikrát denně vezmete do ruky telefon. Nevíte? Čtěte dál a já vám řeknu přesné číslo. Bohužel je dost děsivé. Zjistil jsem, že už to není jen o telefonech, ale také o přepracovanosti a velkému pracovnímu nasazení, které vede k vyhoření. Valná většina manažerů, startupistů  a podnikatelů nemá čas nikde dobít baterky. Tady nastává moje chvíle! Super na tom je, že se do toho můžete zapojit i vy všichni.

 

Nemoc miléniálů a dalších generací

Nepřipomíná vám tento obrázek něco? Tak takhle se baví dnešní mládež. Zkuste se rozhlédnout kolem sebe a zjistíte, ža skoro každý doslova civí do svého mobilu nebo tabletu, většina z nich má ještě nasazená sluchátka. Tím se brání navázání nového kontaktu s lidmi, je to určitá forma odmítání navázání rozhovoru s někým cizím. Stačí jen na pár minut zapátrat a zjistíte, že průměrný člověk stráví hltáním obsahu na telefonu v průměru 2 hodiny denně. To není tak hrozné, řeknete si. No jo, to je ale průměr. Dnešní mladí lidé ve věku 17 – 24 let tráví na mobilu neuvěřitelných 7 hodin denně. To už je dost děsivé číslo. Kontrolují mobil přibližně 50x za  den a každých 19 až 20 minut prohlížejí sociální sítě, aby jim neuniklo něco nového. Facebook je v tomto ohledu už takřka za zenitem, frčí jiné sociální platformy, jako Instagram, Tik Tok, Steam, Twitch a další. I Youtube se dostává pomalu ale jistě do pozadí.

Dnešní mladá generace trpí syndromy jako jsou FOMO – z anglického spojení Fear Of Missing Out, neboli strach z toho, že jim něco unikne nebo uteče a také nomofobií, což je porucha / závislost na mobilním telefonu. Postižený jedinec trpí strachem ze ztráty mobilního signálu, například z nedostatečného pokrytí v některých oblastech (na horách), vybití baterie či zapomenutí nebo ztráty samotného telefonu. Jedná se o velký stresor počátku 21. století. Samotné označení vzniklo zkrácením anglického úsloví „no mobile phobia“.

Vyhoření a přepracovanost 

Krom závislosti na telefonu či jiné obrazovce se setkáváme s dalším problémem současné generace, a tím je velké pracovní nasazení (v USA tomu říkají nemoc z povolání). Velký tlak je hlavně na manažerské pozice, lidi z agentur, obchodníky, startupisty, vrcholové manažery a další sedavá zaměstnání. Hon za penězi sebou nese jedno velké riziko – ztrátu zdraví. Bohužel to máme jen jedno a většina lidí si to vůbec neuvědomuje. Dnešní korporáty, agentury ale i startupová komunita doslova ždímá zaměstnance na krev. Nechává je pracovat dlouho do večera, dostávají šibeniční termíny a práce o víkendu se stává standardem. Až zaměstnanec vyhoří, tak ho prostě vymění za nového a možná i levnějšího. Pro firmu je to win-win řešení, pro vyhořelého managera je to konečná.

 

Tlak na manažery je dokonce tak vysoký, že se díky tomu zvyšuje i celosvětová produkce kokainu. Když nemáte možnost se skoro ani vyspat, volný víkend jste měli naposledy na pracáku a desátý kafe už nezabírá, zbývá už jen jedna varianta, kokain. V roce 2017 se vyprodukovalo skoro 2 000 tun kokainu. Nikde už nedokážeme dohledat, kolik tun šlo mezi manažery, ale když si vzpomenete na film Vlk z Wall Street, malé číslo to nebude.

 

Nemusíte doslova vyhořet, stačí, když nemáte kde dobít baterky. Hodně z vás bude argumentovat, že nemá čas na podobné věci. Nebojte, až vás vyhodí z práce a vy vyhoříte, čas si najdete.

 

Jak se dají dobít baterky?

Nejlepší způsob je kvalitní relax, spánek a odpočinek v přírodě. Tak jak to děláme my. S kamarádem Víťou, který má pod palcem jakoukoliv trasu u nás, dokážete zrelaxovat přes víkend a vrátit se v pondělí do práce jako nový člověk. Vyrážíme pravidelně na Digi detox túry. Přidáte se k nám?

Mám pro vás výzvu | 36 hodin bez signálu

Připravuji s Víťou speciální trasy po krásách české přírody, kde moc signálu nechytnete. Telefon vám bude sloužit jen na focení.

Chceme, abyste si na Digi detox víkendu kompletně odpočinuli a hlavně zažili něco úplně nového. Poznáte s námi nová místa bez lidí a vyspíte se pod širákem. Trasy a cesty máme připravené. Víme, kde se dobře najíst, kde se vyspat a kudy jít, abyste viděli to nejlepší z Česka. Nějaký ten kilometr ujdeme, tedy uděláte i něco pro své zdraví. Jedinou vaší starostí bude si to užít, zbytek nechte na nás.

 

Digitální detox bude určitě problém všech dalších generací, té současné nevyjímaje. Pojďte do toho s námi. Připravujeme projekt s názvem #ZažijOffline. Bude to pro každého, kdo chce alespoň na chvíli opustit digitální svět a podívat se do přírody. Vypnout telefon a dobít vlastní baterky.

Líbí se vám nápad Digi detox víkendů? Chceme projekt posunout dál, ale k tomu potřebujeme váš názor a pohled na věc. Budeme rádi, když nám vyplníte krátký dotazník.

V dotazníku máte také možnost mi nechat svůj email a já vás oslovím, až bude další #ZažijOffline víkend. Pojďme na to.

(Pokud vám nejde kliknout na obrázek, dotazník je ZDE)

Ptejte se na cokoliv nebo mi napište, co si o tom myslíte.

———————————————————————————————————

O našem digi detoxu se psalo i v Harpers Bazaar.

Ondřej VáchaDigitální detox | Smutný fenomén budoucnosti