My Blog

Případovka #1 | Facebook Autoklubu ČR za rok a půl na dvojnásobných číslech

on 22.5.2019

V dnešní době má každý freelancer či agentura v rukávu několik případových studií, je na čase se taky pochlubit. Začnu asi mojí srdcovou záležitostí, a to je Autoklub České republiky (AČR), kde spolupracujeme už nějaký pátek. Kromě sociálních sítích mám na starosti celý digitál a snažím se povědomí a služby s AČR spojené posouvat vždy o level výše.

Dnes se chci ale věnovat facebooku. V první řadě je nutno říct, že facebook AČR neslouží jako výkonový kanál, nebyl založený s účelem prodávat produkty, ale jeho hlavním cílem je zvyšování povědomí o AČR a primárně slouží jako médium, kde se Autoklub může vyjádřit k auto-moto problematice a sdružuje fanoušky rally, závodů, hobby a další.

Jak vypadal profil před rokem a půl, než jsem si ho vzal na starosti

Facebook AČR měl něco přes 6 000 fanoušků, průměrný či lehce nadprůměrný engagement a využíval základní funkce. Klasickým příspěvkem byly fotografie ze závodů (občas ne profi), případně nějaký ten prolink vedoucí na článek webu Autoklubu.

Organický růst na maximum s minimální finanční podporou

To vše díky zajímavému obsahu, netradičním formátům a komunikaci s fanoušky. To je dle mého klíčem k úspěchu. Finanční podporu jsme řešili jedině v případě, že byl příspěvek organicky hodně zajímavý a pomalu se sám nabízel k propagaci. Pojďme se podívat, co způsobilo tak rychlý růst čísel během roku a půl.

#1 Kvalitní obsah, perfektní fotky!

Na kvalitním obsahu to celé stojí a také bohužel i padá. Facebook Autoklubu má necelých 10 000 fanoušků, kteří sledují aktuální dění v segmentu rally závodů, silničních motocyklů, ale také hobby jako jsou karavany nebo veteráni. Je důležité připravovat co nejzajímavější obsah, aktuální výsledky ze závodů podané zábavnou či edukativní formou oživené o skvělé fotografie. Právě fotografie rozhodují. Proto využívá Autoklub špičkové sportovní fotografy, kteří dokáží udělat z každého obrázku nádhernou podívanou. Právě tyto fotky spojené s kvalitním textem jsou často hodně sdílené a přinášejí nám organicky nové fanoušky = fandy daného sportu či disciplíny.

#2 Soutěže ušité na míru novým fanouškům 

Soutěží jsme měli nespočet a věřím, že další budou následovat. Proč? Protože to jak stávající fanoušky, tak ty nové baví. Soutěžit nelze o cokoli, to jsme si vyzkoušeli na soutěži o dost drahou permanentku na lyže po českých horách, která se nesetkala s velkým úspěchem, zato když dáte do soutěže nádherné velkoformátové fotografie v podobě obrazů z Dakaru, tak vám soutěžící doslova utrhají ruce. Hrajte vždy jen o to, co vaše fanoušky bude zajímat.

Soutěže vždy koncipujeme tak, aby z toho těžil i Autoklub. Jak? Podmínkou soutěže je vždy dát stránce lajk a napsat správnou odpověď do komentu. Tím si zajišťujeme jak přísun nových fanoušků, tak dosah stránky, potažmo daného příspěvku. Tím to ale nekončí. V pravidlech uvádíme, že vyhrajou kteří získají u svého komentu nejvíce lajků, tak nám vzniká další způsob dosahu. Soutěžící jdou a prosí své přátele na facebooku o lajk u svého komentu = další dosah.

Soutěže šité na míru sbírají stovky komentářů a lajků a neuvěřitelný počet sdílení

#3 360videa

Myslím si, že je důležité zkoušet všechny formáty co nám Facebook nabízí. Staneme se tak atraktivními pro naše fanoušky a vždy jim přineseme něco nového. Využili jsme možnosti publikovat 360ovidea a spojili to s autosalonem v Ženevě. Tím jsme přinesli fanouškům skvělou tour po celém autosalonu s profesionálním komentářem. Video je ve výborné kvalitě a díky zajímavému a líbivému obsahu mělo organicky super čísla. Podobný typ příspěvku, ne video ale fotografii jsme využili v soutěži, kterou můžete vidět na obrázku výše. Soutěžící mají za úkol projít si celým prostorem, prozkoumat okolí a najít a spočítat všechny plechovky oleje GULF.

#4 GIFy

Většinu nestandardních formátů rádi testujeme právě na soutěžích, donutíme tím hráče k interakci a něčemu novému. V této soutěži jsme si pro ně s partnerem – pneumatikami Michelin, připravili GIF. Cílem bylo chytit pomocí vyfocení obrazovky pneumatiku nasazenou správně na auto. Za několik dní jsme získali víc jak stovku printscreenů obrazovek ať už mobilů, tabletů či  stolních počítačů. Když se podíváte na čísla, zjistíte, že dosah příspěvku byl přes 40 000, z toho pouze 5 000 placenou formou. Fanoušci jsou na tomto profilu velmi aktivní a není třeba do soutěží investovat tolik peněz, vše žije samo organicky.

#5 Livestream ze zajímavých událostí

Vybrali jsme si několik zajímavých konferencí a poskytli fanouškům živé vysílání. Ten samý den ráno jsme vždy příspěvkem upozornili, že se bude livestream konat. Dle zpráv a reakcí bylo vidět, že lidé na to opravdu čekají. Tento způsob přispívání se nám také osvědčil. Jeden z živých přenosů byl dokonce ze zahraničí. V jednom případě jsme k přenosu použili mobilní telefon, v druhém dokonce samotný notebook. V obou případech byla kvalita videa velmi dobrá.

#6 Video, video a zase video

Video je trendem posledních let a bude i v těch následujících. Tím se snažíme řídit také v AČR a publikujeme co nejvíce video obsahu na různá témata. Ať už se jedná o převzatá videa nebo vlastní tvorbu, vždy se hledí na výslednou kvalitu a jsem rád, že ven nejde nic, co by neprošlo rukama našeho týmu a schvalovacím kolečkem. Video obsah tvoří profesionálové a většinou se týká aktivit AČR a jeho činností, případně nějakého závodu. Videa převzatá jsou z větší části virální, mají za úkol nalákat nové fanoušky a sledující na zajímavý obsah AČR.

Kampaně

Finanční podporu si zaslouží vždy jen pár příspěvků za měsíc, případně tvoříme mikro kampaně s určitým cílem, ale těch bych spočítal na prstech jedné ruky za celý rok. Máme rozdělená publika dle sportovních disciplín, zájmů ale i všeobecný motorismus a další oblasti. Celkem to je víc jak 15 přednastavených publik, které jsou definovány věkem, lokalitou, zájmy, ale i funkcemi NARROW, tedy musí splňovat 2 a více podmínek a pro hledání nových fanoušků automaticky vylučujeme z cílení stávající fanoušky stránky. Vždy vybíráme z daných publik, jen příležitostně tvořím nová.

Závěrem

Cílem celého snažení na facebookové stránce AČR je také vytvořit nový reklamní kanál, který bude sloužit obchodním partnerům. Nabídnout jim relevantní platformu k propagaci, která nabízí velké a dost specifické publikum, které by jen těžko někde hledali.

Proto se snažíme posouvat facebookový profil každý den dopředu, nejen díky kvalitnímu obsahu, ale také zajímavým formátům. Dosah stránky je každý měsíc v řádech stovek tisíc uživatelů a naším cílem je neustálý růst.

NAše snažení je v průběhu času vidět i na nárustu reakcí u příspěvků. Pro porovnání rok 2017 – 2018 – 2019.

Díky skvělé fanouškovské základně, každodenní komunikaci a přispívání není nutné či vysloveně nezbytné investovat do propagace desítky tisíc měsíčně jako to musejí dělat ostatní společnosti. Facebook Autoklubu organicky roste každý měsíc, a to díky naší skvělé práci.

Ondřej VáchaPřípadovka #1 | Facebook Autoklubu ČR za rok a půl na dvojnásobných číslech