My Blog

BRAND DNA – marketingová strategie na míru

on 15.8.2018

Pomalu ale jistě se blíží čtvrtý kvartál tohoto roku a firmy začínají přemýšlet a plánovat na rok 2019. Je to ideální čas připravit si stratregii a rozpočty na další rok. Nevěřili byste, kolik firem dohání tvorbu strategie v lednu či únoru, znám i společnosti, které tvořily plány v březnu či dubnu na daný rok. Tomu se pokusíme společně zabránit a já v tom pomůžu.

Kam firmy směřují

Spousta firem v dnešní době nemá vytvořenou Corporate Identity, nemá ani komunikační strategii či základní časovou osu aktivit. Prostě nějakým způsobem fungují a přežívají a ono to vždy nějak dopadne. Ale díky neochotě si tyto základní marketingové a byznysové plány připravit, tyto firmy nevědí, jestli to dopadlo dobře nebo špatně. Nemluvím jen o startupech či menších společnostech, viděl jsem i velké firmy bez jasného cíle a vize. Právě tyto firmy mě inspirovaly v posledních několika letech k tomu, abych se zaměřil na tvorbu a následnou implementaci firemní strategie a nasměroval je správným směrem. Po důkladné analýze a tvorbě strategie, časové osy a predikce rozpočtu by měla mít každá firma jasně definované cíle, hodnoty a směřování.

Za chvíli tu máme čtvrtý kvartál a nastává ideální čas se na to vrhnout. Pokud nemáte ve firmě seniorního markeťáka, nebo časové kapacity, přichází na řadu externí poradce – freelancer, jako jsem já, který má za sebou tvorbu již několika podobných strategií napříč různými segmenty. On tu firmu nezná, můžete si říct. A máte pravdu, ale stačí málo a firmu velmi dobře poznám. Je k tomu potřeba několik schůzek napříč různými odděleními, revize aktivit a několik hodin času vašeho marketingového manažera. Rád si sednu i k vám do firmy na den či dva, pokud to bude nutné. Pak už to půjde jako po másle a do nového roku vyrazíte z novou strategií a jasnou vizí.

Balíček na míru

Nejsem ten typ, co vám odevzdá krásnou nic neříkající prezentaci. Dostanete ode mě balíček na míru, přesně dle toho co vaše firma požaduje, nebo na čem se dohodneme. Celá BRAND DNA je rozdělená na 2 části. První část je ta analytická. Podíváme se společně na to, jak firma v současné době vystupuje, jak ji vnímá veřejnost pokud bude potřeba, zařídím i dotazník s minimálním počtem 20-30 respondentů. Tím získáme základní a relevantní vzorek od lidí, kteří vaši firmu například vůbec neviděli a zjistíme, jaký odraz dávate směrem ven z firmy.

Od klasiky, až po něco navíc. Kromě klasické SWOT analýzy se zaměřím i na komunikaci přes sociální sítě, PPC, mailing a případně jiné komunikační kanály. Podíváme se jaké jste měli v průběhu roku kampaně a zhodnotíme, zda byly úspěšné či nikoli. Díky přístupu na monitoring médií zkompletujeme všechny PR zmínky, které o vás vyšly a rozebereme si je. Nakonec se zaměřím na web a jeho strukturu. Výsledkem analýzy bude pochopitelnost a viditelnost vaší firmy směrem k zákazníkům a celkově k trhu.

Část druhá se zaměřuje na budoucnost firmy, tedy tvorbu strategie. Na základě získaných dat a rozhovorů se zaměstnanci firmy se pustíme do té zajímavější části. Začneme ze široka, podíváme se na to PROČ firma vlastně existuje a co je jejím cílem. Díky tomu vyzdvihneme firemní hodnoty a tón komunikace.

Vytvoříme časovou osu aktivit a příležitostí, rozdělenou do kvartálů. Nemalá část bude věnovaná cílovému publiku, kdo je váš ideální zákazník či klient. Od toho se odvíjí vhodný výběr komunikačních kanálů, jejich načasování a frekvence. Analýzu zákazníků zpracuji do sebemenšího detailu a to hlavně na sociálních sítích. Revize PPC, Facebooku, LinkedInu či Instagramu jsou samozřejmostí a určíme si strategii. Zlatou tečkou bude predikce rozpočtu.

Jak to dlouho trvá

Zní to jako běh na dlouhou trať, ale pokud jdou věci správně a rychle po sobě, jsme schopni do měsíce vše zvládnout a vy budete připraveni na další rok. První týden je ve znamení schůzek, revize a anlýzy, druhý týden se zaměřím na vše co jste dělali a zbylé dva věnuji tvorbě strategie. Mezitím budeme často v kontaktu, to vám mohu už teď slíbit :-).

Každá firma je jedinečná, tedy i každá strategie bude úplně jiná. Jedna společnost má jasno v PROČ, ale neví na to JAK. Jiný klient se rozhodne, že si zpracuje úhel pohledu od nezávislého profesionála, tedy nechá vše na mě a pak se můžeme pobavit co z toho chtějí použít a jestli jim to zapadá do celkové vize. Bude to na vás a já se na to moc těším.

Spokojenost klienta je pro mě tou pravou motivací:

 

PAVEL KONEČNÝ | Autoklub ČR

„Díky pečlivě připravené analýze a následné strategii jsme získali návod, jak a kam Autoklub v následujícím období směřovat. Celá strategie byla velmi podrobná, od časové osy aktivit, až po takové detaily jako vytyčení vhodných hashtagů na Instagramu.“

 

LUCIE ŠAFRÁNKOVÁ | Trigama International

„Strategie v B2B segmentu není úplně jednoduchou záležitostí, proto jsem ráda, že jsme společně s Ondřejem dokázali vydefinovat vhodné komunikační kanály a směřování společnosti. Ondřej díky tomu i nadále koriguje firmu správným směrem a pomáhá nám se strategickými rozhodnutími.“

 

ZUZANA KREJČÍ | Havlíkova Přírodní Apoteka

„Ondřej vytvořil pro Apotéku celou digitální strategii a komunikační manuály pro zaměstnance. Díky jeho pohledu jakožto člověka mimo naší firmu a zároveň marketingového profesionála, jsme získali nový pohled na věc a návod jak některé, i pro nás nové, věci realizovat.“

 

 

Rozhodli jste se, že do toho půjdete se mnou a pozvednete svou firmu a její značku? Zavolejte mi pro více detailů: 720 104 112, nebo napište.

NAPIŠTE MI

Ondřej VáchaBRAND DNA – marketingová strategie na míru