My Blog

Lov na investora

on 17.4.2018

Wolves summit 2018 nebyl mojí první zkušeností, co se lovu investorů týče, ale až teď jsem se rozhodl sepsat případné znalosti a know how. Existuje seznam věcí, na které byste se měli připravit a stejně tak je i několik věcí, které bych vám nedoporučil.

Proč investor?

Máte zajímavý projekt, skvělou myšlenku a rozpracovaný byznys plán. Ale chybí kapitál a v bance vás vyrazí dřív, že se nestihnete otočit mezi dveřma. Úvěr či půjčka jsou spíš sebevražedné myšlenky, takže nezbývá nic jiného než najít investora. Tito investoři, většinou z řad podnikatelů (je více druhů investorů jako například Business Angels, Venture Capitalists a další) přinesou do projektu finance, ale i znalosti, prostředky, kontakty a know how.  Nebude to samozřejmě zadarmo, budou za to požadovat patřičný podíl v nové firmě. Na schůzku s investorem je nutné se dobře připravit. Představte si, že máte pouze 15 minut. Víc ne.

O investorovi zjistěte vše

Důležitá poznámka hned na začátku, je nutností oslovit správného investora. Zjistěte co nejvíce, do jakých projektů zainvestoval a na co se zaměřuje. Není nic horšího než schůzka s člověkem, který chce investovat peníze do úplně jiného typu byznysu, než je ten váš.

Buďte připraveni

Pokud investor požádá o schůzku, zajímáte ho, ale ještě šampaňské neotevírejte. Když se na cokoli zeptá, musíte (nebo měli byste mít) odpověď. Vezměte si s sebou podnikatelský plán, MVP (Minimum Value Product, detaily z nápadu, rozpracovanou aplikaci, produkt, službu) grafické vizuály a představu do budoucna. Musíte vědět, na co peníze použijete, jaké zisky a náklady vás budou čekat za rok či dva a celkově je dobré mít vše naplánováno a připraveno. Připravte si i seznam potenciálních otázek, které můžou investora zajímat a zkuste si na ně sami odpovědět.

 

Buďte seběvědomí. Ne arogantní

Je dobré působit sebevědomě, ale ne arogantně a namyšleně. S takovým člověkem nechce pracovat nikdo, natož mu svěřit peníze. Měl by z vás sršet optimismus a že projekt máte zmáknutý od A do Z. Investorovi naslouchejte a berte na vědomí jeho připomínky a případnou kritiku. Investor je zvyklý říct, co si myslí a dostanete objektivní názor zdarma.

Je to o osobnosti, musíte vzbudit v investorovi důvěru, že jste schopni nápad zrealizovat a že spolu můžete fungovat a dělat byznys,“ říká Karel Tušek ze Springtide Ventures.

Jděte k věci

Na omáčku okolo nemá dnes nikdo čas, představte fakta a jasná čísla. Buďte konkrétní a jasní. Řekněte, kdo jste, co chcete, jak toho chcete dosáhnout a jak hodláte investora zapojit. Samozřejmě. když bude čas a nálada, představte projekt podrobněji.

Detaily rozhodují

Na schůzku byste rozhodně neměli přijít v roztrhaných džínách a pozdě. Měli byste mít vše připravené, a ne to lovit na Dropboxu nebo v prezentaci. Nebo dokonce přijít bez prezentace. Neslibujte investorovi nemožné a přiznejte i případná rizika. Prostě vyložte karty na stůl.

Třeba z vás bude nový UNICORN.

 

Ptáte se, kdo nebo co je startupový unicorn? Termín jednorožec (unicorn) byl vytvořen v roce 2013 zakladatelkou Cowboy Ventures Aileen Lee, když pojmenovala 39 startupů, které měly každý hodnotu větší než 1 miliardu dolarů. Nazvala je jednorožci. Termín zdůrazňoval jedinečnost těchto startupů. Typickým příkladem mohou být společnosti jako Uber, Airbnb a další.

Dle aktuálních dat The Global Unicorn Club je na světě 197 unicorn společností.

 

 

 

 

Ondřej VáchaLov na investora