My Blog

Lifestyle Design hacky, které jsem si osvojil

on 28.11.2017

V posledních  měsících se událo několik velmi důležitých změn, které ovlivnily můj způsob práce. To se pozitivně promítlo ve finální výši „hodinovky“ a hlavně mého životního stylu, tzv. lifestyle designu. Celkovému nastavení priorit, fungování a zjednodušení procesů vděčím jednomu člověku, říkejme mu třeba Tomáš. Tomáš mi ukázal spoustu hacků neboli vychytávek, které se zdají být logické, ale spousta freelancerů z oboru je nedělá. Stejně jako já pracují 10 až 12 hodin denně, občas i víkendy a ve výsledku zjistí, že za měsíc odpracovali 250 a více hodin. Ony vychytávky mi dokázaly během měsíce srazit skóre o 50-70 hodin při stejném objemu práce. Rád se s vámi o některé vychytávky podělím.

# 1 Vypnout notifikace

Mám na mysli Messenger, Slack, Gmail, Asanu a o sociálních sítích ani nemluvím. Z vlastní zkušenosti jsem zjistil, že denně mi zabralo sledování notifikací a dalších nesmyslů přibližně hodinu času. Tu hodinu vám nikdo nezaplatí.

# 2 Mail 3x denně

Dvě obrazovky mě automaticky nutí dát si na jednu z nich příchozí poštu. Když přišel nový email, začal jsem se mu okamžitě věnovat nebo na něj minimálně myslel při tvoření jiné pracovní činnosti. Naučil jsem se prohlížet email maximálně 3x denně a svět se zatím nezhroutil. Hádám, že se ani nezhroutí. Můžete oponovat, že vám uteče třeba něco hodně urgentního. Neuteče, pokud to bude důležité, dotyčná osoba zavolá.

# 3 Volejte

Pravidlo, které aplikuji i mimo pracovní čas. Troufám si říct, že jsem byl za tu dobu ušetřen stovkám až tisícům zbytečných mailů. Stačilo zvednout telefon, než si vyměnit 5 emailů a ladit detaily, které člověk dokáže sdělit telefonicky několika minut.

# 4 Plánujte do bloků

Nejproduktivnější čas je ten dopolední, na ten si vyhraďte to nejdůležitější. Vše si plánuji na iPadu, barevně mám rozlišený pracovní a osobní kalendář a světe div se, zabírá to. Nezapomínejte se vzdělávat. Naplánujte si čas i pro sebe.

# 5 To nejjednodušší jako první

Znáte to, máte v poště email, který stačí odbavit jednoduchou odpovědí, dostali jste úkol někomu zavolat nebo třeba připravit post na Facebook. Tyto jednoduché věci vyřešte jako první a zbavte se jich ještě před tím, než začnete pracovat na těch opravdu důležitých.

 

Těchto vychytávek mám více a rád se o ně podělím někdy příště. Napište mi, jestli se vám podařilo alespoň některé  aplikovat do pracovního či osobního života.

Ondřej VáchaLifestyle Design hacky, které jsem si osvojil