My Blog

Ohrozí Facebook Marketplace Aukro, Bazoš nebo Sbazar?

on 6.10.2017

Má Facebook Marketplace vůbec šanci uspět na místním, už tak přehlceném poli, kde vládne hrstka dominantních bazarových portálů? A co z toho Facebook vlastně bude mít?

V půlce srpna uvedl Facebook na český trh novou bazarovou službu Marketplace, která už více jak půl roku fungovala v šesti velkých zemích světa, včetně USA nebo Austrálie. Nyní se Marketplace otevřel pro dalších 16 zemí Evropy, včetně České Republiky. Prodej nebo nákup fungoval v rámci sociální sítě už nějaký pátek před tím a to díky uživatelským skupinám, tzv. Facebook Groups, které celosvětově navštívilo každý měsíc 550 miliónů lidí. Facebook chce díky Marketplace vše sjednotit na jedno místo.

Data, data a ještě jednou data.

O to jediné Facebooku jde. Jistě jste si všimli, že po vás nejsou vyžadovány žádné platební karty, odpadly registrace do prodejních skupin a obchod se nemusí uskutečnit přímo na platformě. Facebook z vašeho obchodu nemá tím pádem ani korunu. Má z toho totiž mnohem víc! Jde o získávání dat z nákupního chování uživatelů a ty následně Facebook využije v lepším cílení reklam.

Jak prodávat či nakupovat na Marketplace

Do aplikace se uživatelé dostanou buď kliknutím na ikonku baráčku v levém MENU (nebo v dolní části MENU na svém smartphonu), nebo mohou jednoduše za lomítko v příkazovém řádku dopsat slovo Marketplace (www.facebook.com/marketplace).

Poté už stačí jen listovat v nabídkách prodávaných věcí, filtrovat dle rádiusu ve vašem okolí, kategorií, ceny, nebo i věcí, které jsou nabízeny zdarma. Samozřejmostí je vyhledávání dle klíčových slov. Pokud naopak chceme prodávat, v pravém horním rohu nalezneme tlačítko sell something / něco prodat a necháme se jen řídit prodejním průvodcem. Věci, které nám padly do oka, si můžeme i uložit a případně se k nim později vrátit. Samotné smlouvání (ano můžeme smlouvat o ceně), či dotazy k produktu probíhají už přes Messenger, stejně jako domluva ohledně předání.

Má Marketplace šanci uspět?

Celá služba je zatím v České Republice v plenkách, tedy je dost brzy na to dělat závěry, ale Facebook má v tomto směru několik konkurenčních výhod. První z nich je základna uživatelů. Přes 90% české internetové populace je na Facebooku aktivní a má okamžitý přístup k Marketplace. Další výhodou oproti konkurenci typu Aukro, Bazoš či Sbazar je fakt, že obě obchodující strany vidí navzájem své Facebookové profily, což může zvýšit důvěryhodnost oproti jiným portálům. Marketplace díky faktu, že Facebook využívají lidé i ve svých mobilních zařízeních, konkuruje i relativně nové službě LetGo, která investuje do reklamy nemalé peníze. Poslední výhodou Marketplace je téměř nulový náklad na marketing, jelikož Facebook si službu odpromuje na své vlastní platformě.

Zájem o Marketplace dle Facebooku v zahraničí roste. Měsíčně si lidé například v USA zadali prostřednictvím služby přes 18 milionů nových nabídek. V České Republice si budeme muset na podobné číslo ještě chvíli počkat také proto, že Češi tolik neopouštějí již zaběhnuté procesy či chování. Naučit je na novou platformu bude tedy o něco složitější, ale věřím, že Marketplace si jistě najde své místo a ukrojí si tak pro sebe nemalou část českého „bazarového“ trhu.

-OV-

Ondřej VáchaOhrozí Facebook Marketplace Aukro, Bazoš nebo Sbazar?

Related Posts

Take a look at these posts